kedd, 11 december 2018 15:40

EFOP 1.8.6-2017 AKADÁLYMENTES

 

 

 

 

Aktív napok – Példaképek részvételével megvalósuló, települések részére szervezett egész napos sportprogramok + Szemléletformálási egészségmegőrző programok teljeskörű megszervezése

 

A projekt átfogó célja a lakosság egészségügyi állapotának , életminőségének javítása, elősegítve ezzel a projektbe bevont kistérségek versenyképességét. Jelen beszerzés az EFOP-1.8.6-17-2017-00002 azonosító számú projekt megvalósításához készített megvalósíthatósági tanulmány alábbi tevékenységeihez kapcsolódó programelemeinek megvalósítására irányul:

 Aktív napok – Példaképek részvételével megvalósuló, települések részére szervezett egész napos sportprogramok teljeskörű megszervezése – amely magában foglalja a Szemléletformálási egészségmegőrző programokat is - rendezvényszervezési szolgáltatás

  1. A projekt célja:

A projekt célja, olyan egészségfejlesztő testmozgás és szabadidősport programok megvalósítása az Észak-magyarországi régióban, melyek hozzájárulnak az életminőség javulásához, a szakmai együttműködések erősítéséhez.

A felhívás részcéljai és azok illeszkedése jelen beszerzéshez:

- a lakosság egészségfejlesztése,

- szabadidős sporttevékenység elterjesztése,

- sportszolgáltatásokhoz való hozzáférés elősegítése,

- komplex lakossági testmozgás programok és szabadidő sportesemények megvalósítása.

 

  1. A projekt célcsoportja:

A projekt célcsoportja az Észak-magyarországi régióban lévő 5 járás 47 településén élő felnőtt lakosság, ezen belül különösen a krónikus, nem fertőző betegségcsoportok kockázati célcsoportjai, a hátrányos helyzetű lakosság, az idős polgárok és fogyatékkal élők.

Járás megnevezése

Sárospataki járás

Sátoraljaújhelyi járás

Cigándi járás

Hevesi járás

Széchenyi járás

 

Az Aktív napok programelem többnyire a bevont járások járásközpontjaiban kerültek megvalósításra. A program alatt átlagosan évente egyszer valósult meg egy-egy járás központban ilyen típusú rendezvény, amely a járás és vonzáskörzetének lakosságát kívánta elérni és a programokon történő részvételüket elősegíteni.

Az események (összesen 12 alkalom) az alábbi helyszíneken kerülnek megvalósításra:

Település

Programszám

Sárospatak

4

Sátoraljaújhely

2

Cigánd

2

Füzesabony

1

Heves

1

Szécsény

2

Összesen

12 db

 

A résztvevők elvárt létszáma: átlagosan 200 fő a rendezvény helyszínén illetve annak vonzáskörzetében lévő településeken lakóhellyel rendelkező felnőtt lakosságból.

 

 

 

Pályázati megvalósítás

Aktív napok - Példaképek részvételével megvalósuló, települések részére szervezett egész napos sportprogram összesen 12 alkalomból álló rendezvénysorozata

 

 

 

 

Összefoglaló táblázat:

Járások

Sárospataki járás

Sátoraljaújhelyi járás

Hevesi járás

Cigándi járás

Szécsényi járás

Leírás:

Aktív napok - Példaképek részvételével megvalósuló, települések részére szervezett egész napos sportprogramok

Időpontok/ Alkalom:

2018.

1

1

0

0

0

2019.

1

0

1

1

0

2020.

1

1

0

0

1

2021.

1

0

1

1

1

Célcsoport: felnőtt lakosság/alkalom (fő)

676

197

238

253

97

A bevont fogyatékkal élők száma/alkalom: (fő)

195

103

10

53

24

Összesen részt vett  száma/alkalom: (fő)

218

150

124

153

61

                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktív Napok _ Programok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Az Aktív napok programok keretében az alábbi sporttevékenységek valósultak meg:

·         Sárkányhajó

·         Kerékpár túra

·         Lovaglás

·         Minarik Ede labdarúgó program

·         Tollaslabda

·         Röplabda

·         Kosárlabda

·         Floorball

·         Handbike

·         Sors Tamás vízi program

·         Aerobik

·         Pilates/Jóga

·         Ping-pong

·         Nordic walking

·         Horgászat

·         Darts

·         Óriás sakk

·         Íjászat

·         Mini ping-pong

·         Tollaslabda

 

- A program megvalósításakor a fogyatékkal élők bevonására is sor került, részükre az alábbi  tevékenységek kerülnek megvalósításra:

·         Csörgőlabda

·         Ülő röplabda

·         Kerekes-székes kosárlabda

·         Lovaglás fogyatékkal élőknek

·         Jóga fogyatékkal élőknek

·         Mozgáskorlátozott akadálypálya

·         Labirintus

 

Szemléletformálási egészségmegőrző programok

Programok:

- életmód és táplálkozási tanácsadás,

- egészségügyi mérések.

 A programelem keretében olyan életmód és táplálkozási tanácsadási szolgáltatás nyújtottunk, ahol olyan ismeretek kerülnek átadásra, mellyel a résztvevők lehetőséget kaptak a tudatos egészségmegőrzésre. A programelem megvalósítása során továbbá olyan Egészségügyi mérésekre került sor, mely a célcsoport egészségi állapotát tükrözte vissza, az esetleges problémák időben történő felismerését segítve ezáltal. A programban az alábbi mérések elvégzését került megvalósításra:

-        vércukor-,

-        koleszterin-,

-        vérnyomásmérés,

-        légzésfunkció vizsgálata, ezen belül a cardio-pulmonális rendzser funkciózavarainak vizsgálata,

-        mozgáskontroll,

-        testtömeg-index,

-        szemészeti szűrés,

-        ortopédiai vizsgálat a degeneratív elváltozások kiszűrésére (lúdtalp, gerinc deformitás), valamint pszichológus közreműködésével, pszichológiai tesztek segítségével pszichés-életvezetési problémák feltárása.

A célcsoport minél szélesebb körű elérése érdekében a tevékenység az Aktív napok programelemmel egy időben valósult meg.

 

Aktív napok 1. alkalom: Sárospatak, Betyár Lovastanya - 2018. május 26-27.

Az Aktív napok - Példaképek részvételével megvalósuló, települések részére szervezett egész napos sportprogram összesen 11 alkalomból álló rendezvénysorozatának első alkalma Sárospatakon került megrendezésre 2018. május 26-27-én. A kétnapos rendezvény két főhelyszín adott otthont a Bodrog part és a Betyár Lovastanya. A rendezvényeinket a pályázat elkészítésekor 1 naposra terveztük, azonban minél szélesebb kínálatot szerettünk volna felkínálni a célcsoport számára, s mivel a két fő helyszín a város két másik pontján van, ezért döntöttünk a kétnapos rendezvény mellett. Ez előzetesen egyeztettük az Irányító hatósággal. Ezen a két napon 12 sportág, illetve testedzési mód szerepelt a mozgáskínálatban. A programok párhuzamosan futottak: 1. nap: A program reggel a horgászattal kezdődött a Berek Holtágban (közreműködő partner: Bodrogmenti Sporthorgász Egyesület). Ugyancsak a vízhez kötődött a sárkányhajózás a Bodrogon. Itt Sárospataktól indultak az érdeklődők és fittségi állapotuknak megfelelően hajóztak. Közben a parton óriás sakk, tollaslabda, röplabda, ülőröplabdát próbálhatták ki. Utóbbit  akár fogyatékos társaikkal közösen játszva. A helyi gimnázium tornatermében a tárt kapus labdarugó mérkőzések folytak. A jelentkezéseket követően csapatok alakultak, akik mezbe öltözve igazi futballcsapat módjára futballozhatott.

Szemléletformálási egészségmegőrző programok keretében 11 órától került meghirdetésre a Főző party - az egészséges táplálkozás jegyében. A versengő „szakácsok” nagy és nemes célt szolgáltak: azt kellett bizonyítaniuk, hogy az egészségesebb nyersanyagokból főzött étel nagyon ízletes tud lenni, versenyre kel a hagyományos étkeinkkel. A legnagyobb érdeklődés a sárkányhajózás és a főzés iránt mutatkozott.

 A tanácsadó sátorban ülhettek le a pihenni vágyók, s közben előadást hallgathattak az egészséges életmódról, s szintén ennek jegyében társasjátékokat játszattak, vagy Olimpiai kvíz játékban mérhették össze tudásukat.  Ugyanitt egészségügyi mérések révén kaphattak képet állapotukról az érdeklődők: vércukor-, koleszterin-, vérnyomásmérés, a légzésfunkció, ezen belül a keringési rendszer funkciózavarainak vizsgálata, a testtömeg-index megállapítása volt.

  1. nap: A második napon a Betyár Lovas-tanyáról indult a tanösvény-túra a Tengerszemhez és a kerékpározás Sátoraljaújhelyre. Volt aki saját kerékpárral érkezett, de az ott kedvet kapók rendelkezésére is állta használatba vehető kerékpár korlátozott számban. Minden kerékpár gazdára talált. 11 órától a jógaoktató várta az érdeklődőket, kint a szabadban. A fő attrakció ezen a napon a lovas programok voltak. Lovaglás fogyatékkal élőknek, felnőtteknek, akik még nem próbálták és lovas ügyességi feladatok haladó felnőtteknek. A lovaglóknak pedig Dallos Gyula mesteredző tartott érdekfeszítő előadást, A ló mint a társad címmel.

Mindkét napon találkozhattak, beszélgethettek az érdeklődők a példaképek, akik bátorítást adnak a test edzésére, s a lélek megerősítésére. Olyan, olimpiák és más világversenyek sokaságát sikerrel megjárt sportemberek követték a fejleményeket, mint a vívó Kamuti Jenő, a birkózó Hegedüs Csaba, valamint a kenus Wichmann Tamás.

Elégedettségi kérdőívet töltöttek ki. Az írásos visszajelzések alapján a program kiváló lehetőség arra, hogy az egészséges életmódot „más megvilágításban „pl. szemléletmód váltáson útján mutassa be a résztvevők számára. A résztvevők véleménye az volt, hogy néhány sportágat, mozgásformát korábban még nem próbáltak (sárkányhajó, óriás sakk, de nagyon örültek, hogy kipróbálták azokat. A kétnapos rendezvényen résztvevők száma 368 fő, ebből fogyatékkal élő 98 fő. Olimpiai kvíz játék lap került kitöltésre.

 

Aktív napok 2. alkalom: Sátoraljaújhely, Városi Sportcsarnok - 2018. szeptember 30.

A másik nagy nyári program a Főkedvezményezett SUSI szervezésében az Aktív napok - Példaképek részvételével megvalósuló, települések részére szervezett egész napos sportprogram második rendezvénye volt Sátoraljaújhelyben. Az első alkalomtól eltérően a rendezvény 1 napos volt, a felsorakozott sportágak lehetőségek viszont nagyban hasonítottak, eltérés a jéghoki, korcsolya és a futás volt. A megrendezett programok hozzájárulnak a lakossági szemléletformáláshoz, a fizikai aktivitás növeléséhez azzal, hogy több típusú egészségfejlesztő testmozgásprogram és szolgáltatás valósul meg. A csapatsportok, illetve a közös játékok, feladatok, beszélgetések lehetőséget teremtettek az itt élő lakosok számára, hogy a sajátjuktól eltérő életminőségű/helyzetű társakkal is együttműködő kapcsolatba kerüljenek, ezáltal a résztvevők kompetenciái, köztük a szociális kompetenciái fejlődjenek. Ezen a rendezvényen a Példaképeink Magyar Zoltán – olimpiai bajnok tornász, a Nemzet Sportolója és Dr. Hegedűs Csaba – olimpiai- világ- és Európa bajnok birkózó.

 

Aktív napok 3. alkalom: Füzesabony, Városi közpark - 2019. május 1

Az észak-magyarországi EFOP-program idei első nagyrendezvényén több „élsportoló példakép” mellett (helyi hírességek), dr. Hegedüs Csaba birkózó olimpiai, világ és Európa-bajnok is jelen volt és mindkét napot Ő nyitotta meg. Bensőséges hangulat, szeretetteljes légkör jellemezte, a sport és az egészség gondolatának markáns megnyilvánulásaival egybekötött szabadidő programokat. Íme a jellemzők: Sport, játékok: 9,2 kilométeres kerékpártúra (04.27), a darts, az óriás sakk és a tollaslabda kipróbálása, zumba, társasjátékok az egészség jegyében, olimpiai kvízjáték. Táplálkozás: főzőverseny az egészséges táplálkozás jegyében, egészséges sajtok és mézek kóstolása, ingyenes vitaminos frissítők; minden résztvevő köles gulyáslevest kapott „ajándékba” a programok végén. Egészségügyi tanácsadó sarok (egész nap, 05.01): életmód- és táplálkozási tanácsadás, dietetikus, stresszkezelés, egészségügyi mérések: vérnyomásmérés, vércukor-, koleszterin-, légzésfunkció-vizsgálat, ezen belül a cardio-pulmonális rendszer funkciózavarainak vizsgálata, testtömeg-index.

Tizenkét környező településről érkeztek résztvevők, sokan kerékpárral, hogy aztán a kijelölt túraútvonalon is végigkerekezzenek. Itt sem maradhatott el az „egészség” fájának ültetése, a helyi szokásokat figyelembe véve Szomorú fűzre esett a választás. A helyi csoport legidősebb tagja, aki részt vett a sport napokon, hatvankilenc éves volt.

 

Aktív napok 4. alkalom: Sárospatak: Lábasház, Bodrog-part, Betyár Lovastanya, Rákóczi iskola - 2019. június 1-2.

Kellemes időben, szép számú érdeklődő figyelmétől kísérve rendeztük meg (SUSI & SEZE) Sárospatakon a negyedik „Aktív napunkat”, 2019. június 1-2-án. Csodás természeti és történelmi környezetet szerettünk volna választani, s ami a legfőbb: korszerű életmódmintát sugározni. A Bodrog-part, a Berek Holtág, a Rákóczi Iskola udvara, a Betyár Lovastanya, a Tenger szem igencsak tetszett a részvevőknek. Az első napi események: egészséges ételek főző versenye, olimpia kvíz, társas sarok, sajt és méz kóstolás, horgászat, tanácsadó sátor… De a leginkább az volt a megható, ahogy a mozgássérült, fogyatékkal élő embereknek szerevezett programunkon igencsak – bármilyen furcsa – de a mozgásé volt a főszerep (élő amőba, asztalitenisz, íjászat, lövészet, kugli, asztali foci, ülőröplabda, kerekesszékes sor és váltóverseny, fa ültetés)… Reggeli köszöntőjében Sikora Attila, Sárospatak alpolgármestere, úgy is, mint testnevelő tanár, azt hangsúlyozta, hogy a rendszeres mozgás mellett szükséges a rendszeres és egészséges étkezés, és persze a versenyhez hasonló közösségi élmény ereje, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben. Az eddig amúgy szeszélyes időjárás is a kegyeibe fogadta a résztvevőket. Csupa derűs, mosolygós arcot lehetett látni.

Másnap is sok érdeklődő élvezte a látványt, azaz az az aktív, sportos szabadidő napot. Aki esetleg „kimaradt” az előző napból, az pótolhatta hiányosságát. Hiszen jóvoltunkból, íjászattal, lovaglással, túrázással, kerékpározással, előadásokkal, óriás sakkal, röplabdával, tollaslabdával és jógával ismerkedhetett meg, immáron a Betyár Lovastanyán.

Minden részvevő, mind a kettő napon, apró ajándékot kapott lelkesedéséért cserébe, a sportolás szeretete mellett. Megszerveztük azt is, hogy akinek esetleg még használható játéka maradt az otthonában, nyugodtan elhozhatta hozzánk, hiszen a Sátoraljaújhelyi Erzsébet számára hirdettünk gyűjtést.

 

Aktív napok 5. alkalom: Cigánd, Bodrogközi Múzeumporta - 2019. szeptember 28.

Élményhalmozó napot tartottunk 2019. szeptember 28-án Cigándon. Már túlvan vagyunk – büszkén mondhatjuk – néhány sikeres nagyrendezvényen, de Cigándon új színnel gazdagodott a sorozat. A konzorciumunk, amelyet a Sárospataki Utánpótlásnevelő Sportiskola Egyesület (SUSI) és a Sportos Egészséges Zemplénért Egyesület (SEZE) lelkes emberei alkotnak, próbáltak a Bodrog – közi kis városban is maradandót alkotni. Az állami pályázat (EFOP) keretében itt is meghirdettük az egészséges, mozgásban gazdag(abb) életmódot az észak-magyarországi ezen településén is. Mondhatjuk teljes sikerrel! A távlata pedig az lehet, hogy az Egységben, egészségben gondolata beépül a település hagyományai közé, és persze nem csak Cigándon. A hagyománytisztelet nagy ünnepe volt a rendezvény. Már maga a helyszín, a Cigándi Múzeumporta is annak az egyik megtestesült jelképe. Nem túlzás, a város apraja-nagyja gyülekezett a múzeumporta bejárata előtt. Közöttük az Idősek Klubja tagjai. A felnőttek, persze sportos öltözékben, az ügyességüket tették próbára az ottani füves területen. És volt is, mivel. Tollaslabda, mini pingpong, élő sakk, darts, íjászat, kerékpározás, olimpiai kvíz, egészséges ételek kóstolása, roller kipróbálása, sor és váltó verseny, röplabda… élő amőba, mely utóbbi hamar divattá válhat. És persze minden résztvevő kapott a sárospataki lakossági fórumon felfedezett, azóta sztárrá vált kölesgulyást is. Ismét sikeresen működött az egészségi tanácsadó sátor (életmód- és táplálkozási tanácsadás, dietetikus, stresszkezelés, vérnyomás-, vércukor-, koleszterin- és testtömegindex-mérés). Mert az életünk azáltal teljes, ha a táplálkozás örömei közepette sem feledkezünk meg az egészségünkről. Remélhetőleg ez a nap többekben megerősítette ezt a gondolatot. Mert ez az EFOP-pályázat célja. Mivel – úgy valljuk – azonnali átütő sikert e téren aligha lehet elérni, türelmesen, de következetesen kell haladni tovább, lépésről lépésre.          

 

Aktív napok 6. alkalom: Sárospatak, Betyár Lovastanya - 2020. július 5.

Aros János, a város polgármestere és dr. Hegedüs Csaba birkózó, a 100. magyar olimpiai aranyérem szerzője köszöntötte a nagy számban megjelent érdeklődőket, akiket a rendezvény célján (és az arra mozgósító plakátokon, szórólapokon) kívül főző- és horgászparti, illetve lovas programok is a helyszínre vonzott. Kipróbálhattak könnyen elérhető mozgásformákat, tollaslabdát, minipingpongot, dartsot, óriás sakkot, röplabdát (és annak ülő változatát), láthattak jógát a szabadban. Ismerkedtek a tánc és a gimnasztika elemeit tartalmazó zumbával. Megkóstolhattak egészséges sajtokat, mézet és vitaminos frissítőket, végül mindenki kapott a reneszánszát élő kölesgulyásból is. A természetbarátság jegyében indult kerékpáros és gyalogtúra, ültettek fát. Az egészségsátorban életmód- és táplálkozási tanácsadás zajlott, szó volt stresszkezelésről, mértek vérnyomás- és vércukor-szintet, koleszterint, testtömeg-indexet.

 

Aktív napok 7. alkalom: Szécsény, Kubinyi Ferenc Múzeum - 2020. augusztus 29.

Ez a rendezvény – a hely szellemének megfelelően – az Emlékhelyek Napja alcímet is viselte. Köszöntőt dr. Limbacher Gábor, a múzeum igazgatója és Hegedüs Csaba mondott. A sportprogramok – mint kézenfekvő mozgásformák – itt is hasonlóak voltak, mint a Betyár Lovastanyán, de kiegészültek az íjászattal, míg a látványosságok közé bekerült a Zászlóforgató és Zászlódobáló Csoport bemutatója. Lezajlott olimpiai kvíz (értékes nyereményekért), működött társasjátéksátor (az egészség jegyében), ültettek fát itt is, megvolt az ingyenes sajt- és mézkóstolás, illetve az egészségügyiek sátrában folyt a tanácsadás, valamint a mérés.

 

Aktív napok 8. alkalom: Sátoraljaújhely, Dohánygyári Sportpálya - 2020. szeptember 13.

A példakép vendég, Hegedüs Csaba olimpiai, világ- és Európa-bajnok birkózó, valamint Nagy Zsolt, a Sátoraljaújhelyi TK elnöke köszöntötte a nagy számban megjelent résztvevőket. A hagyományos sportági játékok (asztalitenisz, darts, íjászat, ülőröplabda) mellett bemutatkozott az élő csocsó is. Ezúttal is jelentős szerepet kapott a természet. Tekerj az egészségedért, tekerj a környezetedért címmel kerékpártúra indult, és itt is volt faültetés. Minden résztvevő ingyenesen kóstolhatott egészséges sajtot és mézet. Rendeztek játékgyűjtést a helyi Erzsébet Kórház beteg gyermekeinek. Ezen a rendezvényen is fontos volt a helyi sajtó szerepe, hiszen közvetítette az eseményen túl is a sportos nap üzeneteit is az egészséges életmódról – mindazoknak, akik nem voltak jelen, megsokszorozva a megszólítottak számát.

 

Aktív napok 9. alkalom: Cigánd, Bodrogközi Múzeumporta - 2021. június 28. – július 4.

Oláh Krisztiánnak, a város polgármesterének jelentős szerepe volt abban, hogy a cigándi rendezvény igen nagy érdeklődés mellett zajlott. Három színhelyen is pezsgett az élet, az egyedi hangulatú Bodrogközi Múzeumportálon, a városi stadionban és a sportcsarnokban. A tártkapusnak elnevezett sportprogramok sorában az első napon a tollaslabda, a darts, az óriás sakk, a minipingpong hívei űzhették a kedvelt játékukat, és a sportcsarnokban futballtornára is sor került. A zárónapon olyan érdekes, egészséges mozgásformák is bemutatkoztak, mint jóga a szabadban, zumba, élő amőba sor- és váltóverseny. A hagyományos és ingyenes méz- és sajtkóstoláson kívül a program végén minden résztvevő rácsodálkozhatott a kölesgulyás leves remek ízére. És persze itt sem maradhatott el a Tekerj az egészségedért, tekerj a környezetedért című kerékpártúra és a faültetés.

 

Aktív napok 10. alkalom: Füzesabony, Városi Közpark - 2021. július 4.

A tártkapusként meghirdetett sportági programokra – ugyanúgy, mint más színhelyeken – autóbusz is szállította azokat az érdeklődőket, akik arra regisztrációval bejelentették az igényüket a Hevesi járásban. Füzesabonyban is a könnyen elérhető és űzhető sportágakban (tollaslabda, darts, minipingpong, élő amőba + futball) próbálhatták ki magukat a résztvevők, de az igazi cél az volt, hogy ki-ki a maga hétköznapjaiban is keresse az egészséges mozgás lehetőségét. A konzorcium mind a 47 érintett településre juttatott szükséges felszerelést, sporteszközt.

 

Aktív napok 11. alkalom: Sárospatak, Betyár Lovastanya és Városi Sportpálya - 2021. július 25.

Úgy is fogalmazhatunk, hogy a városban és a környező településen élő, mozgásos életmódot folytató, vagy arra törekvő emberek visszatapsolták az előző év júliusában ugyanitt sorra került rendezvényt. A siker ezúttal sem maradt el. Működött a társasjátéksátor az egészség jegyében, és ugyanúgy zajlottak a tanácsadással egybekötött egészségügyi mérések. A sportos programok rendben zajlottak, és népszerű látvány volt az egy esztendeje bemutatkozott zumba. Míg akkor a többség kíváncsian belekóstolt a reneszánszát élő kölesből készített gulyásba, most már kifejezetten csemegeként várták a résztvevők, és természetesen mindenkinek jutott belőle. Nagy érdeklődés kísérte a közönségtalálkozót a birkózó Hegedüs Csabával, a 100. magyar olimpiai aranyérem szerzőjével. A jótékonyság jegyében játékokat gyűjtöttek a sátoraljaújhelyi Erzsébet Kórház kis lakóinak, az együttérzés tehát túllépte a város határait.

 

Aktív napok 12. alkalom: Szécsény, Kubinyi Ferenc Múzeum - 2021. július 30.

A cél itt is az volt: a Szécsényben, valamint a Hevesi járás és vonzáskörzetében élő felnőtt lakosságnak olyan, testi-lelki egészséget támogató, egészségmegőrző és -fejlesztő testmozgást, szemléletformáló és szabadidősport-programot adni, amely hozzájárul az életminőség javulásához. Miután egy hete Tokióban megkezdődött a 32. nyári olimpia, ez nyomot hagyott a szécsényi rendezvényen is. A megszokottnál is élénkebb volt az érdeklődés az olimpiai kvíz iránt, és nem csak az értékes nyeremények miatt. A kerekasztal-beszélgetésen is aktuális téma volt a nagy sportesemény. A példakép-díszvendég, Hegedüs Csaba olimpiai, világ- és kétszeres Európa-bajnok birkózó azt emelte ki, hogy a mindennapos civil testedzésben ugyanaz a két tényező szükségeltetik, mint a legmagasabb szintű élsportban: céltudatosság és akaraterő.

Lakossági fórum 1. alkalom:

Sárospatak, 2018. augusztus 31.

A projekt Konzorciumi partnere (SEZE) szervezésében „Minden KELL, Mérték-KEL(L)!” címmel Sárospatakon zajlott a Lakossági kampány és fórum 1. rendezvénye. A belépéskor kapott szerencse sütikben „lelki útravalót” kaptak az érkező vendégek, a látványkonyhában készült ételek receptjét tartalmazó kis tekercs pedig igazi kincsnek számított. A délután folyamán olyan meghívott előadókkal és Példaképekkel találkozhattak, mint Kovács Katalin – kajakkirálynő, háromszoros bajnok, aki az est sportos háziasszonya volt; Erdélyi Claudia – műsorvezető, az est gasztronómia háziasszonya; Dr. Bakanek György – sportorvos; Dr. Markovics János – háziorvos. Interaktív beszélgetés folyt az egészséges életmódról és látványkonyhán készült ételeket kóstolhattak a fiatal felnőttekből és idős korosztályból egyaránt álló érdeklődők. A látványkonyhában a kölesé volt a főszerep, minden étel fő alapanyaga a köles volt.  Itt is volt Olimpiai kvíz. Az eseményre nagy volt az érdeklődés és nagy sikerrel is zárult. 102 fő vett részt. http://sarospatak.hu/2018/08/15/a-kajakkiralyno-sarospatakon-avagy-minden-kell-mertek-kell-cimu-eloadassorozat/

http://sarospatak.hu/2018/08/30/meg-lehet-regisztralni-a-minden-kell-mertek-kell-cimu-eloadasra/

http://www.boon.hu/peldakepek-sarospatakon/3959270

http://www.boon.hu/patakon-vendegeskedik-a-kajakozas-kiralynoje/3965975

 

Lakossági fórum 2. alkalom:

Füzesabony, Művelődési Ház

  1. május 24. 16.00

Az egészséges életmód, vagyis a rendszeres mozgás és a korszerű táplálkozás egyik legkiválóbb szakembere, dr. Bakanek György a tavalyi sárospataki után most a füzesabonyi fórum meghívott vendége volt. Mi arról kérdeztük, hogy a helyszíni tapasztalatai szerint hol tart ez a – szó szerint véve – létfontossági ügy az Észak-magyarországi régióban. Dr. Bakanek György sportorvos és táplálkozási szakember, s hogy az egyéb szakképesítései közül már csak egyet emeljünk ki, doppingszakértő is, aki otthonosan mozog a táplálékkiegészítők világában. Utóbbi azért különösen fontos, mert általános a tapasztalat: nagyon sokan érzik úgy, hogy másképp kellene élni, de a szükséges cselekvés helyett csodaszerekre kezdenek vadászni. -A szükséges szemléletváltás gigantikus feladat – mondja a doktor –, nem megy egyik napról a másikra. A cselekvés ugyanis megzavarja az egyén komfortzónáját. Álljon fel a tévé vagy a számítógépes játék mögül, hogy kimenjen futni vagy legalább sétálni egyet. A 20. század nagy magyar írója, Örkény István zseniálisan fogalmazta meg a tenni vagy nem tenni dilemmáját: „Könnyebb ásítani, mint nem ásítani.” Vagyis könnyebb elengedni, semmint fegyelmezni magunkat, egyszerűbb a kényelmesebb megoldást választani. Könnyebb heverészni, mint tornázni. Könnyebb a megszokott, ámbár nem éppen egészséges étkeket a vasárnapi asztalra tenni, semmint új ízvilággal barátkozni.

A mi kérdésünk pedig az: hol tart ehhez képest a régió?...

-Nem rosszabb a helyzet, mint bárhol az országban. Itt is megvan az egyelőre szűk egészségtudatos réteg. De megvan, és képes sugározni is a jó példát. Az olyan izgalmas, jó beszélgetések után, mint amilyen a  sárospataki és a füzesabonyi is volt, a résztvevők nyilván beszélnek róla a szűkebb és tágabb ismerősi-baráti köreikben. Hozzátesznek ahhoz az általános tapasztalathoz, hogy a médiában is sztár téma lett az életmód, sorozatban készülnek a főzős műsorok, és hiteles emberek szólalnak meg a tévék hosszú sorában.

Bakanek doktor szerint az országos összkép ugyan ma még nem túl vigasztaló, de nem látom sötétnek. A tendencia optimizmussal tölti el, különösen ezen a vidéken, ahol az EFOP új távlatokat nyitott. Részsikerek már vannak, ami nyilván további lendületet ad nekik.

A füzesabonyi beszélgetés házigazdája dr. Hegedüs Csaba tuskirály és olimpiai bajnok birkózó, a SEZE elnöke volt. Bakanek György mellett Markovics János háziorvos is erősítette a csapatot a helyi önkormányzat esztétikus épületében. Az est gasztronómiai háziasszonya, Erdélyi Claudia a tőle megszokott, magas színvonalon vezette a műsort.

Az ezúttal is sikeres program speciális ízét a kölesételek kóstolója adta.

Bakanek doktor ezt mondja az elfelejtett ősgabonáról:

-Lúgosít, jól emészthető, tehát egészséges… És nagyon finom ételek készíthetők belőle!

 

Lakossági fórum 3. alkalom:

Szécsény , Forgách Kastély

  1. október 3. 17.00

Ezzel a szlogennel rendez lakossági fórumsorozatot az egészséges életmódról a SUSI és a SEZE által alkotott konzorcium az észak-magyarországi régióban. Ezúttal Szécsényben járt a stáb, amelynek a példakép tagja volt dr. Hegedüs Csaba olimpiai, világ- és Európa- bajnok birkózó, a SEZE elnöke. A szépséges szécsényi Forgács Kastélyban rendezett lakossági fórum persze nem a birkózásról szólt. A célja ugyanaz volt, mint a többié, amelyet a Sárospataki Utánpótlásnevelő Sportiskola Egyesület és a Sportos és Egészséges Zemplénért Egyesület alkotta konzorcium már eddig is megrendezett: a felnőtt lakosság számára olyan testi-lelki egészséget támogató, egészségmegőrző beszélgetés, amely hozzájárul az életminőség javulásához. De van közös pont a világbajnoki győzelem és a hétköznapi egészség között: az embernek legyen világos célja az életben. Hogy amihez tehetsége van, azt a lehető legjobban csinálja. Az magában hordozza az élethosszig tartó tanulás, tapasztalatszerzés igényét, amely örökös lelki-szellemi megújulást ad. És az egészségünkre is jótékonyan hat vissza. Dr. Bakanek György sportorvos érzékletes példával élt. Az amerikai férfiak a nyugdíjba vonulásuk után két évvel halnak meg nagy számban. Még aktív dolgozóként hosszasan tervezgetik, hogy nyugdíjasként ápolják a kertjüket, horgászni járnak. Meg is teszik. Csakhogy egy idő után már nem találnak maguknak új célokat, s az kikezdi az egészségüket. Az amúgy is sokkal egészségtudatosabb nőket ez nem érinti. Nekik mindig van dolguk, sürögnek- forognak, jönnek-mennek, napestig csinálnak valamit, hogy körülöttük minden rendben legyen. A cél, amely nem mellesleg állandó testmozgással is párosul, őrzi az egészségüket.

A meghívott háziorvos, dr. Markovics János az élethosszig tartó tanulás egyik élő példája. A hagyományos orvoslás tudománya mellett a természetgyógyászat világában is elmélyedt, most pedig sportorvosi szakvizsgára készül. Ebben a hármas egységben lehet igazán gondoskodni a rábízott lakosok testi-lelki egészségéről. Azt mondja, a prevenciónak, a megelőzésnek kitüntetett szerepe van, és már magzati állapotban meg kell kezdeni – az anya helyes életmódja által. Meg kell előzni a betegségeket, és van is rá sok módszer (de bántóan alacsony az olya fontos szűrővizsgálatok igénybevétele), ha viszont valaki megbetegszik, akkor már a szövődményeket kell megelőzni, kizárni. Érdekes újdonságról számolt be: Sárospatakon egészségügyi fejlesztési irodát hoztak létre, amely szakorvosok és például dietetikusok révén, külön gondoskodik az egyes betegek komplex gyógyításáról, és nem a páciensnek kell jelentkeznie, hanem intézményesen irányítják oda.

Bakanek doktor úgy bontja fejezetekre a lappangás időszakát, hogy megkérdezi: van-e panasz, mi a tünete? De a legfontosabb az, hogy mit mond a lelet. Mert nem érdemes ráolvasással, a szomszédtól kapott gyógyszerjavaslattal helyettesíteni a szakorvosi vizsgálatot. „A magyarok kifogásbajnokok – mondja, majd határozott orvosi utasítást ad: – Tessék a kezükbe venni az egészségüket!” A mozgás, a testedzés nem fogyaszt, mondja, de oldja a stresszt, és azzal szolgálja az egészségünket, együtt az állóképességünk javításával. Nyugodtan ehet mindenki olyan „paraszti” ételeket, mint a füstölt sonka, mert nincs gluténtartalma, szemben a boltokban csábítóan feldíszített felvágottakkal. Különben is tilos minden finomított élelmiszer, mint a finomított cukor, só, liszt. Van helyettük más, egészségesebb, mindenekelőtt a teljes kiőrlésű gabonafélék. És persze a konzorcium által felfedezett és menedzselt ősgabona, a köles. Abból készült fasírt és desszert került a szécsényi kastély vendégeinek asztalára is. A vendégek pedig nem győzték dicsérni. Így kijelenthetjük: a köles újabb csatát nyert. A fórum résztvevői pedig kaptak jó adag biztatást és tanácsokat is, hogy egészségesebben éljenek. Az EFOP-pályázat így nyeri el végső értelmét. Konkrét példa is van rá. A fórumok háziasszonya, Erdélyi Claudia így vallott:

„Amióta szerepelek ebben a programban, másképp figyelem magam”.

 

Lakossági fórum 4. alkalom:

Cigánd, Művelődési Ház

  1. október 4. 16.00

Az újabb lakossági fórumát Cigándon rendezte meg a SUSI (Sárospataki Utánpótlásnevelő Sportiskola) és a SEZE (Sportos, Egészséges Zemplénért Egyesület) által alkotott konzorcium az EFOP-program keretében. A szereposztás ezúttal a következő volt. Műsorvezető: Erdélyi Claudia – a program gasztronómia háziasszonya. Díszvendég: dr. Hegedüs Csaba olimpiai, világ- és Európa-bajnok birkózó és Vereckei Ákos olimpiai, világ- és Európa- bajnok kajakozó. Szakértők: Orbán Ferenc testnevelőtanár, kajakedző és dr. Markovics János sportorvos, háziorvos. A helyszín a Nagy Dezső Művelődési Ház volt. Érdemes megfigyelni a bejárat két oldalán elhelyezett, „áramvonalas” zászlót, a SUSI-ét és a SEZÉ-ét. A kép is sugározza a fórum alapvető jellemzőjét, az eleganciát. Így zajlott, mint mindig, a vendégfogadás. Érkezik a hallgatóság, az asztal mellett az egyik fő szervező, Lívják Emília fogadja a vendégeket, akik aláírják a részvételi ívet, és megkapják a mindenkit megillető, apró ajándékot, valamint a szerencsesütit, amelybe érdekes szólást, mottót sütöttek. Értékelte is a honlapunknak: „Cigánd nagyon nyitott volt a kezdeményezésünkre. Úgy érzem, gyümölcsöző együttműködés kezdetén vagyunk.” Nem nehéz levonni a tanulságot: az egy hete nagyszerűen sikerült, hangulatos nagyrendezvény kiváló promóciónak bizonyult a fórumra, kíváncsivá tette a helyieket. Tálalva. A vitaminsaláta mellé már a tányérokra került a kölesfasirt, amely igazi

csemege. A köles könnyű étel, ráadásul lúgosít, ami nagyon jót tesz a

szervezetnek. A háttérben látható a lakoma ellentételezése, paragrafusokba foglalva: Az egészséges élet 10 parancsolata, A mozgás 10 parancsolata. Csupa hasznos, életre szóló jó tanács. Az egészségünkért. A kezdés előtti percekben már majdnem tele a nem kis nézőtér.

 

Lakossági fórum 5. alkalom:

Sárospatak, A Boros Borbár

  1. szeptember 24. 16.00

Pár szóban kellene összefoglalnunk a remek este hangulatát, akkor a következők jutnának eszünkbe: állófogadászsindely együttes, ingyenes  részvétel, olimpiai bajnok, welcome limonádé, egy finom pohár bor, meghívó,

teraszszerencsesüti… 2020. szeptember 24-én (csütörtökön) 16.00 órától – állófogadással egybekötött – étkezését és az egészéges tippeket körül ölelő, előadásra hívtuk meg a Vendégeinket. Az esemény a Boros Bor bárban került megrendezésre. Kiegészítő programjaink voltak: kóstolók és kézműves termékek (ingyenes sajt és méz kóstolás), apró ajándék minden résztvevőnek, valamint „mese” az ételről, zenei előadásban. Díszvendégeink voltak:  Dr. Hegedüs Csaba – olimpiai- világ- és Európa bajnok birkózó, Zsindely együttes

Dr. Markovics János – háziorvos, Erdélyi Claudia műsorvezető, az est gasztronómia háziasszonya. A fő „attrakció” természetesen a világ nehéz helyzete (pandémia) és az egészség (ételek, mozgás) párhuzamában telt, hiszen sok ember kíváncsi volt a jeénelegi helyzetben pl.: mit „”jelent” a víz vagy akár a lélegzés szerepe (véroxigén). A csodálatos este csodálatos beszélgetésekkel telt.

 

Lakossági fórum 6. alkalom:

Sátoraljaújhely, Művelődési Ház

  1. július 5. 16.00

A Sárospataki Utánpótlásnevelő Sportiskola Egyesület (SUSI) és a Sportos és Egészséges Zemplénért Egyesület (SEZE) alkotta konzorcium folytatta sikeres programját az észak-magyarországi régióban. július 5-én, 16 órakor lakossági fórumot tartott Sátoraljaújhelyen. Miközben a koronavírus-járvány még mindig markáns módon jelen van a világban, és milliók várnak a megváltó vakcinára és gyógyszerre, az egészség megőrzésének most is vannak hatékony eszközei. Egyrészt a vírusellenes biztonsági intézkedések, amelyeket követni kell. Másrészt viszont az immunrendszer erősítése, amelyekért tenni lehet.
A fórum célja ezúttal is az volt, hogy a felnőtt lakosságnak olyan, testi-lelki egészséget támogató, egészségmegőrző beszélgetést produkáljon, amely hozzájárul az életminőség javulásához. A fórum az eddigi tapasztalatok szerint nem más, mint jó hangulatú beszélgetés szakemberekkel, pihenésről, rendszeres mozgásról, étkezésről (utóbbi kóstolóval egybekötve).
Hogy a járvány fenyegetésének árnyékában is biztonságosan megoldható-e az összejövetel, azt a szervezők gondos előkészítő munkája előre garantálja. A színhely – bár volt másik lehetőség is – a Kossuth Lajos Művelődési Központ (Táncsics tér 3.) volt, amelynek a tágas terében megoldható, hogy minden egyes, érdeklődő által elfoglalt szék mellett kettő üresen marad. Ez a szükséges távolságtartást garantálja, a kötelező maszk pedig a direkt fertőzést előzheti meg. Az egyik téma, az egészséges táplálkozás már annyira a közbeszéd része, hogy akadt humorista, aki kicsit csavart a dolgon… „Én egészségesen táplálkozom. Persze, betegen is!” Ezen a hétköznapi ember is joggal mosolyog, mert pontosan tudja, hogy a táplálékok közötti különbséget kell ismerni az egészség érdekében. Az est háziasszonya rutinos műsorvezető, a témában már szakembernek számító Erdélyi Claudia volt. A meghívott vendégek között üdvözölhette az előadói asztalnál dr. Bakanek György sportorvost, aki egyebek között a dietetika (táplálkozástudomány) egyik legjelentősebb hazai szakembere, aki nemcsak az elmélet birtokában van, hanem konkrét, gyakorlati tanácsokat is tudott adni. (A dietetika szó szerinti jelentése egyébként étrendtan, és nem tévesztendő össze a diabetikával, amely speciálisan a cukorbetegek táplálkozásával foglalkozik.)
Hagyományosan volt az előadók között dr. Markovics János háziorvos, aki ily módon nagyon is tisztában van a lakosságra jellemző általános életmóddal. A mozgás, a testedzés témakörét a terv szerint dr. Hegedüs Csaba, olimpiai, világ- és Európa-bajnok birkózó képviselte, aki augusztus 20-án Sárospatak díszpolgára lesz. Hogy ne csak néhány tucat hallgató tegyen szert fontos ismeretekre, a szervezők számíthatnak a helyi sajtóra, amely – immár hagyományosan – beszámolók, tévériportok és interjúk formájában tízezrek felé továbbította a fórum üzeneteit.

  • Esélyegyenlőségi munkatárs: Feladatát a szerződésben foglaltak szerint végezte:
  • Összefogta és koordinálta az esélyegyenlőséggel kapcsolatos feladatokat, kihívásokat
  • Esélyegyenlőségi jogszabályok betartatását szem előtt tartotta a programok megvalósítása során
  • A menedzsment számára rendszeresen tájékoztatást adott az esélyegyenlőséggel kapcsolatos eredményekről és egyeztet a jövőbeni tervezett intézkedésekről, javaslatokat fogalmazott meg

 

  • Irodabérlet: A szakmai megvalósításhoz szükséges iroda- és raktárhelyiség bérlése folyamatos, csakúgy mint a kihasználtsága. A helyszínt a projektmenedzsment megbeszélések, koordinátori megbeszélések során használjuk, továbbá az ügyintézések, dokumentálási folyamatok és a teljes koordinálás és logisztikai feladatok ellátása, irányítása itt történik. Szintén itt kapnak helyet a projektben használt sport és egyéb eszközök, valamint a marketing eszközök tárolása is itt történik. Nagy hasznát vesszük a helységeknek, hiszen a nagyrendezvények, fórumok és a lakossági testmozgás programok kiértékelése, elemzése, hiba javítása is itt zajlik. Elengedhetetlennek tartjuk a – rendezvényről rendezvényre való – fejlődést, így fontos az iroda a mindennapok vaskos teendőinek ellátása érdekében. A precízen vezetett iratok, dokumentumok tárolása is fontos tényező szempontunkból.

 

  • Utiköltség:

KOORDINÁTOROK:

  • garantált sportprogramokra utazás
  • választott sportprogramokra utazás
  • projektülésekre utazás
  • igény felmérés
  • toborzás

SZAKMAI TEAM:  

  • programok szakmai ellenőrzése 47 településen
  • jelenléti ívek begyűjtése, kontrolálása
  • toborzás
  • esélyegyenlőségi munkatárssal történő egyeztetés
  • felszerelések ellenőrzése, szállítása
  • természetbeni juttatások kiosztása

Környezeti fenntarthatóság és esélyegyenlőségi vállalások vizsgált időszakra vonatkozó teljesítéséről külön dokumentumban nyilatkozunk.

 

A Felhívás elvárásainak és a szakmai tervben vállaltaknak megfelelően betartottuk a projektre vonatkozó környezetvédelmi jogszabályokat. A projekt által érintett területen a kulturális értékeket nem csak megőrizzük, hanem terjesztjük is az érintett megyékben és településeken rendezett szabadidős és sportprogramjaink révén. A megvalósítás során semmilyen környezeti kárt nem okoztunk.

A környezeti fenntarthatósági szempontok területén végzett tevékenységek az alábbiak:

  • Kiválasztási kritériumok egyes beszerzések kapcsán

„Ajánlatkérő a szerződés teljesítése során „zöld” teljesítési szempontokat ír elő a nyertes ajánlattevő feladatául, melyek különösen az alábbiak:

  1. takarékosság: működése során helyezze előtérbe (természeti erőforrások megőrzése, beleértve anyagtakarékosság, energiatakarékosság)
    2. környezettudatosság: a nyilvántartások számítógépes rendszerben – a papírhasználatot minimalizálva – történő dokumentálás

    A Vállalkozónak vállalnia kell, hogy tevékenysége környezettudatosságot tükröz, s teljesíti a fenntarthatóság elvét. Vállalja, hogy kommunikációjában és viselkedésében esélytudatosságot fejez ki, nem közvetít szegregációt. Tudomásul veszi, hogy bármely tevékenysége, amely a környezet károsításához vezet, kizárását eredményezi.

    Kérem, hogy az árajánlat megtétele során a környezetvédelmi szempontokat - úgymint a természeti erőforrások megőrzése, beleértve anyagtakarékosság, energiatakarékosság, és megújuló erőforrások használata azok megújulási kapacitásán belül - figyelembe venni szíveskedjen!”

    • Hulladékkezelés – zöld környezet
    • Az iroda területén találhatók zöld növények és az épületen belül és kívül is, (fotók csatolva)
    • a fő pályázó és a kornzorciumi partner munkája során a hulladékot szelektíven gyűjti,
    • a programok tervezésénél, illetve a beszerzéseknél is figyelembe vettük a fenntarthatósági szempontokat. Az események legnagyobb része „szabad ég alatt” zajló programok voltak, kihasználva a Zempléni Tájvédelmi Körzet, illetve a Tokaj-hegyaljai Történelmi Borvidék által biztosított természeti és kultúrtáj lehetőségét, annak megismerésére, megóvására, védelmére való irányuló tevékenységek megszervezését. Az étkezések során a minimumra csökkentettük az egyszer használatos műanyagok mennyiségét, használatuk esetén a szelektív gyűjtést elvégeztük.

     

    - Újrahasznosított papír használata

    A beszerzésre kerülő irodai papírok egy (minél nagyobb) része újrahasznosított rostanyagból (másodnyersanyagból) készül, a fehérítéséhez klórmentes vegyszert alkalmaznak. Nem hivatalos dokumentumok nyomtatását már egy oldalon használt papírra tesszük. Papír vásárlásakor előnyben részesítjük a környezetbarát termékjelekkel ellátottakat pl. FSC (fenntartható erdőgazdaság) vagy Környezetbarát Termék. 

Esélyegyenlőségi intézkedések

Az esélyegyenlőségi és környezetvédelmi jogszabályokat betartjuk.

Jelen pályázati programok egy része a Zempléni Tájvédelmi Körzet, illetve a Tokaj-hegyaljai Történelmi Borvidék területén zajlott le. Ezeken a védelem alatt álló területeken történő programok a táj maximális megóvása, védelme biztosításával zajlottak le semminemű károkozás nem történt.

A projektünk nem csak horizontálisan, hanem vertikálisan, fő lényegi elemként kezeli az esélyegyenlőség kérdését.

A projektgazda, a konzorciumi partner és a szakmai megvalósítók a fejlesztéshez kapcsolódó nyilvános eseményeken, nyilvános felszólalásaikon példamutató magatartásukkal fejezték ki esélytudatosságukat: nem közvetítettek szegregációt, így csökkentve a csoportokra vonatkozó meglévő előítéleteket.

A szakmai megvalósítókkal kötött megbízási szerződések az esélyegyenlőség és környezetvédelmi szempontok elősegítése érdekében az alábbi szöveget tartalmazzák:

„A projekt teljes ideje alatt az esélyegyenlőség és a fenntartható fejlődés biztosítás fontosságának szem előtt tartása. Ennek érdekében a feladat elvégzése során a Megbízott köteles a projektre vonatkozó környezetvédelmi és esélyegyenlőségi jogszabályokat betartani, a projekt által érintett területen a védett természeti és kulturális értékeket megőrizni. A nyilvános eseményeken, kommunikációjában és viselkedésében esélytudatosságot fejez ki: nem közvetít szegregációt, csökkenti a csoportokra vonatkozó meglévő előítéleteket.

   Működési területen a kulturált, tiszta környezet fenntartásának segítése.”

A projektek kedvezményezettje és konzorciumi partnere továbbra is vállalja, hogy nyilvános kommunikációja során, a projekt nyomonkövetési időszakának végéig ellene eljárás nem indul esélyegyenlőségi ügyben.

A pályázati célok megvalósulása érdekében esélyegyenlőségi munkatársat alkalmazunk a projekt teljes időtartama alatt. Az esélyegyenlőségi munkatárs eddig megvalósult feladatai:

  • Esélyegyenlőségi szabályok betartatása a projekt megvalósítása során
  • Egyenlő esélyű hozzáférés biztosításának ellenőrzése a projekt megvalósítása során
  • A hátrányos helyzetű célcsoporttagok bevonási lehetőségeinek feltérképezése, a potenciálisan bevonható célcsoport specifikus partnerek beazonosítása
  • A fogyatékkal élő célcsoporttagok bevonásának lehetőségeinek vizsgálata és ellenőrzése
  • A speciális célcsoportok számára szervezett programok esélyegyenlőségi szempontú megfelelőségének ellenőrzése

A résztvevők közötti kapcsolat kialakítása és megerősítése céljából a Főkedvezményezett meglévő honlapján aloldal került létrehozása, amely a fogyatékkal élők számára akadálymentesített. A gyengén látók számára fekete háttér fehér karakterszínnel, betűméret nagyítva, félkövér betűformázás.

A szolgáltatók bevonásakor figyelembe vettük a célcsoport igényeit mind az eszközbeszerzés, mind pedig a szolgáltatás területén. A helyszínek alkalmasak voltak a mozgásszervi sérüléssel rendelkező, vagy fogyatékkal élő emberek számára is.

Mindkét Egyesület minden felnőtt célcsoport számára egyenlő esélyt biztosított a programba való bekerülésre, a legkisebb települések is részesei voltak a programnak.

A szakmai megvalósítók között fiatalok, idősebbek, nők és férfiak egyaránt dolgoztak.

 

A Komplex lakossági testmozgásprogramok, szabadidősport események és eseménysorozatok szervezése és megvalósítása két irány mentén történt:

1.: Sportszolgáltatási kínálat csomag (labdarúgás, ping-pong, aerobic, természetjárás)

A Sportszolgáltatási kínálat csomagba szervezését minden, a programba résztvevő település számára elérhetővé tettük. Az igényfelmérés során feltárt helyi szükségletek alapján látható volt, hogy néhány sportággal kapcsolatosan magasabb igény mutatkozott, amelyek közül azok kerültek kiválasztásra, amelyeket a megkérdezettek szívesen végeznének, s amelyek a projekt során költséghatékonyan biztosíthatóak minden településen.

A sportkínálati csomagban így minden településen biztosítottuk az alábbi tevékenységek lehetőségét:

  • labdarúgás
  • ping-pong
  • aerobic
  • természetjárás

 

Az egyes tevékenységek megvalósításával a 18 év feletti korosztály bevonható volt a programba egészségi állapot, fizikai teljesítőképesség függvényében. A szolgáltatások biztosítása minden esetben a helyi igényekre épült, a 4 tevékenységből az adott települések lakói bármelyiket választhatták, ehhez a szükséges humán infrastruktúra biztosított volt. A tevékenységek választhatósága és biztosítása erősítette, hogy olyan mozgásformákba kapcsolódhattak be az érintettek, amelyek számukra leginkább megfelelőek voltak.

2.: Garantált sportprogramok: tollaslabda

Garantált szolgáltatásként minden településen biztosítani kívántuk a tollaslabdához való hozzáférést. Tekintve a projekt célcsoportját, olyan tevékenység megvalósítását tervezzük, amelyen minden korosztály, szinte egészségi állapottól függetlenül a saját teljesítőképessége szerint részt tud venni. A tervezett program megrendezése kül- és beltéren egyaránt megszervezhető, így kedvezőtlen időjárás alapján is megvalósításra kerül. Ehhez a helyi infrastruktúrát is igénybe vettük a településeken.

Az események mind két programnál az alábbi bevont településeken kerültek megvalósításra:

Település

1. Sportszolgáltatási kínálat

2.

Garantált sportprogramok

Bodrogolaszi

labdarúgás

tollaslabda

Erdőhorváti

labdarúgás

tollaslabda

Györgytarló

labdarúgás

tollaslabda

Kenézlő

labdarúgás

tollaslabda

Makkoshotyka

labdarúgás

tollaslabda

Olaszliszka

labdarúgás

tollaslabda

Sárospatak

aerobic

tollaslabda

Tolcsva

labdarúgás

tollaslabda

Vajdácska

labdarúgás

tollaslabda

Alsóberecki

labdarúgás

tollaslabda

Felsőberecki

asztalitenisz

tollaslabda

Filkeháza

asztalitenisz

tollaslabda

Füzér

labdarúgás

tollaslabda

Füzérkomlós

asztalitenisz

tollaslabda

Hollóháza

asztalitenisz

tollaslabda

Kishuta

természetjárás

tollaslabda

Kovácsvágás

asztalitenisz

tollaslabda

Nyíri

asztalitenisz

tollaslabda

Pálháza

természetjárás

tollaslabda

Sátoraljaújhely

aerobic

tollaslabda

Vilyvitány

asztalitenisz

tollaslabda

Cigánd

labdarúgás

tollaslabda

Karcsa

labdarúgás

tollaslabda

Karos

asztalitenisz

tollaslabda

Nagyrozvágy

asztalitenisz

tollaslabda

Pácin

labdarúgás

tollaslabda

Ricse

labdarúgás

tollaslabda

Semjén

labdarúgás

tollaslabda

Tiszakarád

labdarúgás

tollaslabda

Zemplénagárd

labdarúgás

tollaslabda

Endrefalva

asztalitenisz

tollaslabda

Ludányhalászi

asztalitenisz

tollaslabda

Magyargéc

asztalitenisz

tollaslabda

Nagylóc

labdarúgás

tollaslabda

Nógrádmegyer

labdarúgás

tollaslabda

Szécsény

labdarúgás

tollaslabda

Piliny

asztalitenisz

tollaslabda

Rimóc

labdarúgás

tollaslabda

Átány

asztalitenisz

tollaslabda

Heves

aerobic

tollaslabda

Erdőtelek

aerobic

tollaslabda

Erk

asztalitenisz

tollaslabda

Kömlő

asztalitenisz

tollaslabda

Pély

aerobic

tollaslabda

Tarnabod

asztalitenisz

tollaslabda

Tarnaörs

asztalitenisz

tollaslabda

Tarnaszentmiklós

asztalitenisz

tollaslabda

 

A résztvevők tervezett létszáma: átlagosan 5-10 fő a rendezvény helyszínén illetve annak vonzáskörzetében lévő településeken lakóhellyel rendelkező felnőtt lakosságból.

A komplex lakossági testmozgásprogramok, szabadidősport események és eseménysorozatok szervezése és megvalósítása kapcsán 5 fő járási koordinátorok és 1 fő fogyatékos járási koordinátor végezte munkáját Sárospatak, Sátoraljaújhely, Cigánd, Szécsény, Heves járásban.

Járási koordinátor munkatárs: alkalmazásuk főleg munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében valósult meg. A kollégáknak minimum középfokú végzettséggel és szakképzettséggel (pedagógiai, egészségügyi, sport, közgazdasági stb.) kellet rendelkeznie.

Az járási koordinátor általános feladatai az alábbiak voltak:

  • Járások bevont települései programjainak megszervezése, a programok megtartása havonta 2 alkalommal
  • Bevonandó célcsoport felkutatása
  • Települési intézményekkel, együttműködő szervezetekkel történő kapcsolattartás
  • Projekt szakmai megvalósításának segítése
  • Példaképek részvételével megvalósuló „Aktív napok” programokon történő részvétel 11 alkalommal
  • Lakossági kampányok és fórumok megvalósításában történő aktív részvétel 6 alkalommal
  • Szakmai vezető utasításai szerinti feladatvégzés
  • koordinátori üléseken való megjelenés

 

Feladatkörhöz tartozó tevékenységek:

  • május 01 – november 30. közötti időszakra eső feladatok:
    • Bevonandó célcsoport felkutatása, a célcsoporttagok elérésében kompetens szervezetek, együttműködő partnerek felkutatása
    • Célcsoporttagokkal történő kapcsolatfelvétel
    • A célcsoport igényeinek felmérése
    • A mozgásprogramok igény szerinti összeállítása
  • Egészségfejlesztő testmozgás és szabadidő sportesemények, mozgásprogramok révén ellátandó alkalmak száma koordinátoronként mindösszesen: 56 alkalom
  • településenként és alkalmanként átlagosan minimum 5-10 fő helyi felnőtt lakosság bevonása
  • augusztus 01 - 2020. november 30. közötti időszakban havonta összesen 2 alkalommal.
    • Sportszolgáltatási csomag testmozgásprogramjainak megvalósítása havonta 1 alkalommal az előre kiadott feladatok alapján
    • Garantált sportprogram (tollaslabda) megvalósítása havi 1 alkalommal
      • Célcsoporttagok bevonása a programokba
      • Célcsoporttagok motivációjának erősítése
    • Megvalósítási csomagok egyéb programjai megvalósításában történő aktív részvétel a szakmai vezető utasításai alapján
    • Programokhoz kapcsolódó részletes dokumentáció elkészítése és a projekt dokumentációs rendje szerinti megküldése
    • A projekt teljes ideje alatt az esélyegyenlőség és a fenntartható fejlődés biztosítás fontosságának szem előtt tartása. Ennek érdekében a feladat elvégzése során a elvárás volt a projektre vonatkozó környezetvédelmi és esélyegyenlőségi jogszabályokat betartása, a projekt által érintett területen a védett természeti és kulturális értékek megőrzése, működési területen a kulturált, tiszta környezet fenntartásának segítése,
    • valamint a pályázatban szereplő programokhoz kapcsolódóan a szükséges adminisztráció elvégzése: a programok felhívása, program terv, a programon készült jelenléti ív, fotódokumentáció leadása, valamint szakmai beszámoló készítése az elvégzett tevékenységről.

 

Összefoglaló táblázat:

Járások

Sárospataki járás

Sátoraljaújhelyi járás

Hevesi járás

Cigándi járás

Szécsényi járás

Leírás:

1.      Sportszolgáltatási kínálat csomag (labdarúgás, ping-pong, aerobic, természetjárás) és

2.      Garantált sportprogram (tollaslabda) megvalósítása

Alkalom/projektidőszak/járás:

tollaslabda.

252

336

192

216

216

labdarúgás

224

56

0

168

96

ping-pong

0

196

120

48

120

aerobic

28

28

72

0

0

természetjárás

0

56

0

0

0

Célcsoport: felnőtt lakosság/alkalom (fő)

8

8

6

7

6

A bevont fogyatékkal élők száma/alkalom: (fő)

9 (csörgőlabda)

0

0

0

0

Összesen részt vett  száma/alkalom: (fő)

8

8

6

7

6

                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktív Napok _ Programok

 

 

 

 

 

 

 

 

A Sportszolgáltatási kínálat csomag programok keretében az alábbi sporttevékenységek valósultak meg:

·         labdarúgás

·         ping-pong

·         aerobic

·         természetjárás

A Garantált sportprogram programok keretében az alábbi sporttevékenységek valósultak meg:

·         tollaslabda

 

- A program megvalósításakor a fogyatékkal élők bevonására is sor került, részükre az alábbi tevékenységek kerülnek megvalósításra:

·         Csörgőlabda

·         Ülő röplabda

 

Az adott időszakban valamennyi településen a havi 1-1 alkalommal megrendezett a Garantált sportprogram (tollaslabda) és Sportszolgáltatási kínálat csomag (labdarúgás, ping-pong, aerobic, természetjárás) foglakozások kerültek megtartásra. A fogyatékos járási koordinátor a fogyatékkal élők számára szervezte a testmozgásprogramokat, melyek szintén havonta 1 alkalommal kerültek megrendezésre csörgő/ülőröplabda sportolási lehetőséggel. A célcsoport bevonásával, településenként eltérő átlaglétszámmal teljesíthetőek voltak a kitűzött célok. A Garantált sportprogramok alatt 1212 alkalommal került tollaslabda foglalkozás megtartásra, legtöbb alkalommal (336) Sátoraljaújhelyben. A Sportszolgáltatási kínálat csomagban 544 alkalommal labdarúgás, 484 esetben asztalitenisz, 128 aerobic foglalkozás, valamint 56 természetjárás került megrendezésre. A fogyatékkal élők számára szervezett mozgásprogramok pedig 28 alkalommal adtak lehetőséget a sportolásra Sárospatakon a résztvevőknek. (Dokumentáció: jelenléti, fotó)

 

Tapasztalataink igencsak széles látókörűek. Őt pontban foglalnánk össze gondolatainkat programokkal kapcsolatos észrevételeinket. 1. Motiváció fenntartása. 2. Testmozgás értékei. 3. Mozgás megszerettetése. 4. Fogyatékkal élők. 5. Covid.

  1. Nagyon fontos eleme volt a programjainknak az a tény, hogy oda „csalogassuk” a mozogni vágyókat a csarnokokba, pályákra. Az életben azt szokták mondani, hogy az „elején szép minden”. Mi pont ezt szerettük volna elkerülni, azaz hogy az elején sokan szeretnének élni a lehetőségekkel, de a motiváció fenntartása nehéz feladat elé állítsa a koordinátorainkat. Azt gondoljuk ez hellyel – közzel sikerült. A társadalmunknak nyújtott ingyenes lehetőség, rá világított arra, hogy nagyon nehéz megmozgatni az embereket, főleg, ha testgyakorlatról van szó. Azt vettük észre, hogy általában a helyszíneken mindig maradt egy mag, akik végig kitartottak és lelkesen jártak a foglalkozásokra.
  2. Amikor megszületünk, tulajdonképpen semmilyen szempontból nem vagyunk készek: rengeteg változás és fejlődés áll előttünk mind fizikai, mind pedig szellemi szinten. Ezek pedig élethosszig tartó feladatok számunkra, hogy pallérozzuk, mindig kicsit jobbá tegyük magunkat: eddzük a testünket, új kihívásokat keresünk számára, fejlesztjük magunkat, olvasunk, tanulunk és persze dolgozunk a sikerért, a boldogságért. Azt gondoltuk, jöjjön néhány tipp, mozgásforma, amelyek segítségével kihozhatod magadból a legtöbbet! Több kutatásban is lehet arról olvasni, hogy az inaktív életmód a súlygyarapodás és az elhízás egyik fő tényezője. Fontos tudni az edzés és az energiafelhasználás közötti kapcsolatot, ha hatékonyan szeretnél fogyni. A test az energiát három módon használja fel: a., az étel megemésztésével. b., a fizikai aktivitással. c., a testfunkciók fenntartásával (például szívveréssel és légzéssel). Ezt mindenhol elmondtuk, sőt még roll up is készült ezekről a tényekről. Azt láttuk, hogy ahol a koordinátor nem csak megtartotta a testmozgást, hanem egy két jótanáccsal is szolgált, ott szívesebben jártak „edzésre” az emberek.
  3. Mi nem csak a „lehetőséget” láttuk ebben a pályázatban, hanem a mozgás megszerettetését is fontos célul tűztük ki. Ki kell emelni, hogy felméréseink alapán a válaszható mozgásformák és a garantált sportprogram részvevői között, közel az ¼ rész még teljesen „szűz” volt. Ezt azért fontos megegyezni, mert aki általunk kezdte el a testedzést, azt külön jutalmaztuk is.

  

  1. A pályázatunk legmeghatóbb része természetesen a fogyatékkal élők „szerepvállalása” volt. Csodálatos élmény volt egy-egy sportkörre betekinteni. Ilyenkor az ember nem tud „elszabadulni” onnan, hiszen fantasztikus érzés pl. csörgőlabdázni látni azokat ez embereket, akik tényleg élvezik a sportot. Tiszta szívvel játszanak és nem mellékesen Ők voltak azok, akik szinte mindig teljes létszámban részt vettek eseményeinken.
  2. Az egyik legnehezebb feladatunkra a pályázat megírásánál egyáltalán nem számítottunk. Ez pedig a pandémiás helyzet. Extra nehéz helyzet nem csak nálunk, hanem az egész világon befolyásolta a „küzdelmet”. Több évben is volt olyan társunk, aki félve jött (higiéniás protokollt mindenhol betartottuk, pl. fertőtlenítés), vagy abba kellet hagynia a mozgást. De mind testileg, mind lelkileg próbáltuk segíteni Őket ebben a nehéz helyzetben. Volt hogy online, volt hogy személyesen e akár egy mosollyal is.

 

 

2 olimpiai bajnok / 1 nap / 5 helyszín / 12 sportág -

A Sárospataki Utánpótlásnevelő Sportiskola Egyesület és a Sportos és Egészséges Zemplénért Egyesület szervezésében Egészség - party volt - példaképek részvételével 2018. szeptember 30-án (vasárnap) Sátoraljaújhelyben. A színes program palettát kínáló esemény mottója: Minden - Kell, Mérték - Kel(l)! A rendezvényre a szervezők többek között meghívták a 100. magyar olimpiai bajnokot - Dr. Hegedüs Csabát és Magyar Zoltánt, aki kétszeres olimpiai bajnok tornász és a Nemzet Sportolója A rendezvény célja volt: a felnőtt lakosság számára olyan testi-lelki egészséget támogató, egészségmegőrző mozgás, beszélgetés, amely hozzájárul az életminőség javulásához. A 10 órakor kezdődő találkozóra meglepetés ajándékkal, sajt és méz kóstolóval, valamint gulyás levessel kedveskedtek a résztvevőknek az egyesület vezetői. A színes "kavalkád" nem jöhetett volna létre, ha 2018 februárjában a SUSI és a SEZE nem nyeri meg az EFOP 1.8.6-2017-es pályázatot. A szervezők köszönetüket fejezik ki azoknak, akik részt vettek az eseményen.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ---------------------------------------------------------

 

 

 

Az augusztus végi, sárospataki lakossági egészségfórumon több fogásban mutatkozott be a köles. A beszámolónkban megígértük, hogy bemutatjuk az ősi gabonaféle elkészítésének néhány módját.

Fodor Gábor, a köleskészítés sárospataki mestere

 

Elöljáróban le kell szögeznünk, hogy a köles az egyik legősibb termesztésű gabonaféle, az élettani hatásai kivételesek. Nagyon magas a rosttartalma és könnyen emészthető, ezért tisztító, salaktalanító hatású. A magas rosttartalma elősegíti a normál bélműködést, a teltségérzet kialakulását, így fogyókúrázóknak is gyakran javasolják.

Lúgosító hatású. Rugalmassá, fényessé teszi a bőrt, kedvezően hat a haj, a körmök, fogak és a szem állapotára. Az egyetlen gabona, amely teljes értékű fehérjéket tartalmaz, és értékes, telítetlen zsírsavakban is gazdag. Az ásványi anyagok közül káliumból tartalmaz a legtöbbet, amely a szívizom ritmusát és működését szabályozza, megtalálható benne a sejtek regenerálódásához szükséges magnézium és vas, valamint a szellemi munkához szükséges foszfor, amely védelmet nyújt a depresszió és a fáradtság ellen.

A szervezetnek könnyű megemészteni, ezért érzékeny gyomrúak is nyugodtan fogyaszthatják. Általános erősítő hatású, és segít kijuttatni szervezetből a méreganyagokat, gyógyszermaradványokat, különösen az antibiotikumokét. Jó hatású a cukor- és májbetegeknek is.

Az augusztus végi, sárospataki, lakossági egészségfórumról szóló beszámolónkban – Könnyed csevegés „súlyos” ügyekről – vettük a Boros Borbár séfjének, Fodor Gábornak az ígéretét, hogy küld kölesrecepteket honlapunk olvasóinak.

Íme…

Köleskoch (egy tepsire)

Hozzávalók 

15 dkg köles

0,5 l tej/növényi tej

1 dl víz

3 tojás

csipetnyi só

2 ek vaníliás cukor

1 citrom héja

Az edény kikenéséhez: pici vaj + zsemlemorzsa

Elkészítés

  1. A kölest a vízzel főni teszem. A tejet felforrósítom. Amikor a köles a vizet felszívta, forró tejjel pótolom, és folyamatosan kavargatom.
  2. Ha megfőtt, belekavarom a vaníliás cukrot és a reszelt citromhéjat. Hagyom kihűlni.
  3. A tojások fehérjét pici sóval kemény habbá verem. A tojás sárgákat elkavarom a tejes kölessel. Óvatosan belekavarom a habot is, vigyázva, hogy ne nagyon törjön össze.
  4. Sütőedényt vajazok ki, és megszórom a zsemlemorzsával. Beleöntöm a habos kölest, és 180 fokos sütőben aranybarnára sütöm.
  5. Ha langyosra hűlt, tetszés szerinti lekvárral tálalom.

 

Kölesfasírt (18-20 darab)

Hozzávalók

15 dkg köles

1 db vöröshagyma

1 gerezd fokhagyma

1 teáskanál majoranna

1/2 teáskanál őrölt kömény

só (természetes, nem finomított)

bors, zabpehelyliszt (kiváltható 1 db tojással), olivaolaj

Elkészítés

  1. a kölest 3x mennyiségű vízzel puhára főzzük
  2. a hagymákat megtisztítjuk és apróra kockázzuk (a fokhagymát le is lehet reszelni az intenzívebb íz érdekében)
  3. ha kissé meghűlt a puhára főtt köles, fűszerezzük (hagymák, majoranna, kömény, csipet só, bors) és hozzákeverünk annyi zabpehelylisztet, hogy formázni tudjuk a masszát (kb. 2-3 evőkanál)
  4. begyújtjuk a sütőt 190 fokra (gázsütőn ez az 5-ös fokozat), és kiolajozunk egy sütőtálat vagy tepsit
  5. a masszából diónyi golyókat, majd korongokat formázunk és az előkészített tepsire tesszük
  6. a 4. pontban írt hőfokon 30 perc alatt megsütjük a fasírtokat (félidőben meg lehet forgatni a korongokat, így mindkét oldala ropogós lesz)
Kölesfinomság készült a Boros Borbár látványkonyhájában

 

A Sárospatakon elhangzott intelem szerint a gyereknek sose mondjuk azt ételről, hogy egészséges, mert kapásból félretolja; úgy érzi ugyanis, hogy kedves ízek nélküli valamit akarnak rátukmálni.

Mert hát a köles ínyencségek nemcsak egészségesek, hanem kifejezetten finomak is.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 --------------------------------------------------------

 

Sok ötlettel, gondosan szervezett lakossági fórumot tartottak a sárospataki Boros Borbár kerthelyiségében augusztus utolsó napján. Ez volt az Észak-Magyarországi régió Egységben egészségben szlogennel működő, preventív szabadidősport-programsorozatának újabb, kiemelkedő eseménye, amelyet még nagyon sok követ az előttünk álló esztendőkben. Noha ezt felülmúlni nem lesz könnyű.

A vendégek (balról): Erdélyi Claudia, Kovács Katalin, dr. Bakanek György, dr. Markovics János

A vendégfogadó asztal tele volt kedves figyelmességgel. Limonádéval, apró ajándékokkal. Köztük házilag készített mini kiflivel, amelybe a szervezők üzenetet is sütöttek. Az enyémben idézet szerepelt a Randiguru című filmből: „Az életedet nem a lélegzetvételek száma határozza meg, hanem azok a pillanatok, amikor eláll a lélegzeted.”

Nekem a fórum során jó néhányszor elállt.

A program csevegős részében ismert, kedves televíziós személyiség, Erdélyi Claudia, az est gasztronómiai házigazdája beszélgetett a díszvendégekkel, a kajakkirálynő Kovács Katalinnal, az est sportos háziasszonyával, aki három olimpiai, továbbá – csekélység!…  – 31 világ- és 29 Európa-bajnoki címet szerzett pályafutása során, valamint két nagyszerű orvossal, dr. Bakanek Györggyel, az egészséges táplálkozás és életmód egyik hazai apostolával és dr. Markovics János helyi, igen gazdag tapasztalatok birtokában lévő háziorvossal. (Claudia az est további részében még szép magyar népdal előadásával is emelte a hangulatot.)


A vendégfogadó asztal

Kiváló hallgatóság jött össze. Csupa nyitott, derűs, érzékelhetően egészségtudatos sárospataki. Tőlük is lett az este kellemes élmény minden résztvevőnek.

Egyetlen típus hiányzott a fórumról, amely általában megjelenik a hasonló rendezvényeken. Középkorú házaspár, látható túlsúllyal, gyanítható vérnyomás- és mozgásszervi gondokkal. Már tudják, hogy tenni kell valamit, s megpróbálják megtudni, hogy mi mindent. Feszülten ülnek a helyükön, kéz a kézben. Mintha ítélethirdetésre várnának: milyen keserves út vár rájuk. Bakanek doktor sokszor idézett megállapítása – „A magyar lakosság a fogával ássa meg a sírját” – persze alátámasztotta volna a nekibuzdulásukat, hogy változtatni akarnak.

Kár, hogy ezúttal nem jöttek el, mert jó lett volna látni, hogyan enyhülnek meg a vonásaik, amikor például azt hallják az előadóktól, hogy a koplalásos fogyókúra nem megfelelő módszer, mi több, kontraproduktív, mert stresszel és állandó éhségérzettel jár, majd az első, eltűnt kilók után megszavazott enyhítés következtében a leadott súlynál több rakódik vissza.

Az is jól hatott volna, hogy célszerű naponta ötször étkezni, noha nem öt gazdag fogást, hanem a megszokott étkek mellett sok gyümölcsöt, zöldséget kell fogyasztani.

A csevegés minden perce felszínre hozott szemléleti intelmeket és konkrét tanácsokat is. Azokból idézünk, a teljesség igénye nélkül.

Gyermekkor… Szerencsés az, aki a szülői házból viszi magával az egészséges életmódot és táplálkozást. Katalin (kajak)királynőbe például a szülei nevelték az igényt. Elmondta: csodálkozott is erősen, amikor azt látta, hogy a felnőtt csapattársai közül néhányan nem szeretik a zöldséget, gyümölcsöt. A gyereknek sose mondjuk azt ételről, hogy egészséges, mert kapásból félretolja; úgy érzi ugyanis, hogy kedves ízek nélküli valamit akarnak rátukmálni. A szülő csak szerettesse meg vele a sportot, lehetőleg minél több közös, mozgásos élményen keresztül, de ne akarjon neki – helyette! – sportágat választani.

Kellemes környezet

Folyadék… A szervezetnek napi három-három és fél liter folyadékra van igénye. Beleszámít persze a leves, a kávé is, de a legnagyobb része tiszta víz legyen. Idősebb emberek gyakran élnek át rosszullétet például nagy hőségben a kellő mennyiségű folyadék hiánya miatt, és az könnyen elmúlhat nagy pohár hideg víz hatására is, nem kell orvosért szaladni, mielőtt megpróbálnánk. A derékfájásnak is gyakori oka a folyadék hiánya: a csigolyák közötti rugalmas kötőszövet „kiszárad”, és csont a csonton mozog, fájdalmat okozva. A víz ráadásul hidratálja, simává és széppé teszi a bőrünket.

Mértékletesség és választékosság… Mindenféle táplálékra szüksége van a szervezetnek, vagyis – a beszélgetés szlogenjét idézve – minden kell, de csak mértékkel. Ez jellemzi, mint elmondta, Kovács Kati táplálkozását is. Ha minden kell, akkor természetesen a liszt is. Csak nem mindegy, hogy milyen. Az általánosan használt finomlisztnél egészségesebb a teljes kiőrlésű, amely olyan – táplálkozástani szempontból előnyös – összetevőket is tartalmaz, mint a búzaszemek külső rétegei, vagyis a korpa, valamint a csíra. A plusz rostanyagoknak köszönhetően a teljes kiőrlésű búzaliszt kiegyensúlyozottabb inzulinműködést tesz lehetővé, illetve segíti az anyagcsere-folyamatokat. A finomított kristálycukrot is lehet egészségesebbel pótolni, például nádcukorral, a közönséges háztartási sónál jobb például a Himalája-só.

Az egyik csupaszív szervező, Lívják Emília éppen Kovács Kati kislányát, Lucát babusgatja
Mozgás és pihenés… A sportolás a mozgás csúcsa, de arról hely, idő és életkor miatt gyakran kénytelen lemondani az ember. Azonban még idősebb korban is megoldható félórás séta, akár mindennap is. A nap ideális zárása az lehet, ha hétkor könnyű vacsorát fogyasztunk, utána sétálunk egyet, majd tízkor lefekszünk. Ez utóbbi azért (lenne) célszerű, mert akkor kezdődik a szervezet regenerációja, és minden kihagyott óra alvásdeficitet okoz.


„Köles a mindennapokban, avagy mire jó az elfelejtett ősgabona” – ennek programpontnak a jegyében zárult az este. Igen kellemesen, látványkonyhával és finom ízekkel. A Boros Borbár szakácsai voltak főszerepben. És a köles. Kovács Kati régi ismerős ízekkel találkozott, hiszen az édesanyja konyhájában köretként gyakran került elő.

Hogy milyen változatosan lehet élni vele, azt a vacsora menüje is elárulja.

Előétel: vajban párolt szürke harcsa, langyos kölessalátával
Leves: kölessel gazdagított, vegyes zöldségleves
Főétel: kölesfasirt zöldborsópürével; kölesropogós köleses házi kenyérrel
Desszert: külesfelfújt baracklekvárral – ilyen volt 2011-ben az ország tortája

Van ígéretünk Fodor Gábortól, a séftől, hogy néhány kölesreceptet kapunk tőle, és feltehetjük a honlapunkra.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  --------------------------------------------------------

 

Megrendeztük az "Óriás vagy" című szabadidősport- és játékprogramunkat. Két napon, két helyszínen: a Bodrog parti szabadstrandon, illetve a Betyár Lovastanyán. Tizenkét sportág, illetve testedzési mód szerepelt a mozgáskínálatában.

Az esemény beépült a Sárospataki Utánpótlásnevelő Sportiskola Egyesület (SUSI) és a Sportos és Egészséges Zemplénért Egyesület (SEZE) közös, „Aktív napok – példaképek részvételével megvalósuló, települések részére szervezett egész napos sportprogramok”-sorozatába. Mint ismeretes, a két egyesület konzorciumban pályázott – sikerrel – az EFOP-1.8.6-17-2017-00002 azonosító számú szabadidősport-programra, amelynek a projektnyitó ünnepségét március 23-án rendezték meg a Sárospataki Comenius Campuson. Három megye öt kistérségének negyvenhét településén szerveznek három éven át olyan, testi-lelki egészséget támogató, egészségmegőrző és fejlesztő testmozgás, szemléletformáló és szabadidősport programokat, amelyek hozzájárulnak az életminőség javulásához.

Hát, ennyit az elméletről, a nagyszabású projekt komornak tűnő alapjairól!...

A valóság, a program hangulata egészen más. Tessék megfigyelni, hogy amint előkerül a játék, még az amúgy mélabús résztvevők arca is derűsre vált. A játékos még rikkant is olykor, mosolyog, nevet, hahotázik. Ez maga a kikapcsolódás, amely kisimítja az összegubancolt idegrostokat is.


Reggel elkezdték a horgászok a Berek Holtágban. Ugyancsak a vízhez kötődött a sárkányhajózás a Bodrogon. Az óriás sakk a szabadidős súlyemelésből is adott ízelítőt. A második napon a Betyár Lovastanyáról indult a tanösvénytúra a Tengerszemhez és a kerékpározás Sátoraljaújhelyre. Utóbbi kicsit ravasz, mert az ember azt mondja, tizenöt kilométert végigkerekezni nem nagy dolog; csak hát ha a résztvevő feltehetően nem akar bringástól letelepedni Újhelyen, akkor haza is kell tekerni. És az akkor már harminc kilométer, amely rendes terhelés egy napra.

És persze a példaképek, akik bátorítást adnak a test edzésére. Olyan, olimpiák és más világversenyek sokaságát sikerrel megjárt sportemberek követték a fejleményeket, mint a vívó Kamuti Jenő, a birkózó Hegedüs Csaba, a kenus Wichmann Tamás. A lovaglóknak pedig Dallos Gyula mesteredző tartott érdekfeszítő előadást, A ló mint a társad címmel.

Az előző rendezvényen, a Bodrog parti partin főzőverseny zajlott, amelyen a küzdő felek minőségi ínyencségeket állítottak elő. Most ugyanaz történt, de az egészséges táplálkozás jegyében. A versengő szakácsok nagy és nemes célt szolgáltak: azt kellett bizonyítaniuk, hogy az egészségesebb nyersanyagokból főzött étel nagyon ízletes tud lenni, versenyre kel a hagyományos étkeinkkel. Erről a tanácsadó sátorban is esett szó, ahol életmódról és táplálkozásról, szakemberektől kaphattak útmutatást azok, akik legalább már elkezdtek érdeklődni az egészséges élet összetevői iránt. Ugyanott egészségügyi mérések révén képet kaphatott az állapotáról a kedves vendég: vércukor-, koleszterin-, vérnyomásmérés, a légzésfunkció, ezen belül a keringési rendszer funkciózavarainak vizsgálata, a testtömegindex megállapítása.

A régi bölcsesség szerint nem az az egészséges ember, aki éppen nem beteg. Hanem az, aki a helyes életmód, vagyis az egészséges táplálkozás és a rendszeres testedzés révén védetté teszi a szervezetét, az immunrendszerét.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 --------------------------------------------------------

 

 

A rendezvény célja: a Sárospatakon, valamint a Sárospataki járás és vonzáskörzetében élő felnőtt lakosság számára olyan testi-lelki egészséget támogató, egészségmegőrző és fejlesztő testmozgás, szemléletformáló és szabadidősport programok megvalósítása, melyek hozzájárulnak az életminőség javulásához.

  1. május 26-27. (szombat-vasárnap)

 A rendezvények fő helyszíne: Sárospatak Bodrog part és a Betyár Lovastanya

Programok:

  1. május 26., helyszín: Sárospatak Bodrog part - szabad strand

  8:00 – 15:30           Horgászat a Berekben (Berek Holtág)

  9:00 – 15:30            Tárt kapus labdarugó mérkőzések csapatoknak (Sárospataki Árpád Vezér Gimnázium és Kollégium, Sárospatak, Arany J. u. 3-7.)

10:00 – 17:00           Sárkányhajók a Bodrogon – címmel, városok és falvak közötti vizisport élmény

  9:00 – 15:30           Társasjáték sátor az egészség jegyében

  9:00 – 15:30           Óriás sakk, Ülőröplabda és röplabda, Tollaslabda

Szemléletformálási egészségmegőrző programok keretében:

11:00 – 13:00           Tanácsadó sátor (életmód és táplálkozási tanácsadás, dietetikus, stressz kezelés, egészségügyi mérések: vérnyomásmérés, vércukor-, koleszterin-, vérnyomásmérés, légzésfunkció vizsgálata, ezen belül a cardio-pulmonális rendzser funkciózavarainak vizsgálata, testömeg-index)

11:00 – 15:30           Főző party - az egészséges táplálkozás jegyében

 

  1. május 27., helyszín: Betyár Lovastanya, Sárospatak Szeles u. 30.

  8:00 – 15:30           Tanösvénytúra a Tengerszemhez (Indulás a Betyár Lovastanyáról)

  9:00 – 15:30           Kerékpározás szabadon Sátoraljaújhelybe (Indulás a Betyár Lovastanyáról)

  9:00 – 15:30           Lovas programok

                                    - lovaglás fogyatékkal élőknek

                                    - lovaglás felnőtteknek, akik még nem próbálták

                                    - lovas ügyességi feladatok haladó felnőtteknek

                                    - A ló mint a társad - címmel előadás, Előadó: Dallos Gyula - mesteredző

  9:00 – 15:30           Társasjáték az egészség jegyében

  9:00 – 15:30           Óriás sakk

11:00 – 13:00           Jóga a szabadban

 

Díszvendég példaképeink mindkét helyszínen:

Dr. Kamuti Jenő – olimpiai helyezett, többszörös világ és magyar bajnok vívó

Wichmann Tamás – olimpiai helyezett, kenu világ- és Európa-bajnok

Dr. Hegedűs Csaba – olimpiai- világ- és Európa bajnok birkózó

Dallos Gyula - a magyar lovas sport örökös bajnoka

Vaskuti István - olimpia bajnok kenus

 

Mindenkit várunk szeretettel!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 --------------------------------------------------------

 

 

Egy EFOP-os pályázaton belül, 249,99 millió forintot nyert el a Sárospataki Utánpótlásnevelő Sportiskola. A projekt célja, hogy az egészség, sport és integráció témakörében áttekintse az Észak-magyarországi felnőtt lakosság jellemzőit, bemutassa azokat a kezdeményezéseket, jó gyakorlatokat, és saját rendszerű fejlesztéseit, amelyek az általános egészségi állapot javulásához hozzájárulhatnak. Az egészség-betegség fogalompár társítása és ennek élettani hatásainak vizsgálata mellett megvizsgálják az egészség egyéb dimenzióit is. A SUSI a projektet a Sportos és Egészséges Zemplénért Egyesülettel közösen valósítja meg.

Projektindító konferencia keretein belül mutatták be a Sárospataki Utánpótlásnevelő Sportiskola és a Sportos és Egészséges Zemplénért Egyesület közös pályázatát, melynek lényege, hogy 5 Észak-magyarországi régióban fejlesszék a szabadidősportot, bevonják a programokba a fogyatékkal élőket és a kisebbségeket is. A 3 éves projekt során 7000 embert szólítanak majd meg.

A projektindító konferencián a megjelenteket Dr. Hörcsik Richárd köszöntötte, aki üdvözölte a pályázatot, majd elmondta, hogy évek óta olyan beruházások valósulnak meg a térségben, amelyek az egészséges életmódot és a sportolási lehetőségeket segítik. Mint fogalmazott, „mintaszerű ez a projekt, amellyel itt a térségben élőkért tenni lehet!”.

Ezt követően Dr. Kelemen Judit, az EKE Comenius Campusának oktatási és kutatási főigazgatója, Sikora Attila, Sárospatak város alpolgármester és Dr. Liptai Kálmán, az EKE rektora köszöntötte a konferencia résztvevőit, majd Belicza János, a SUSI elnöke beszélt a projekt céljairól és lényegéről.

„Az, hogy megkaptuk ezt a lehetőséget a felnőtt lakosság szabadidősport fejlesztésére, az számunkra nagyon megtisztelő és igazán nagy lehetőség. Bizonyítani szeretnénk mind a 47 településen! Komoly eszközöket viszünk majd ezekre a helyekre, melyekkel segíthetjük a sportolását azoknak az embereknek, akiknek nincs lehetőségük jelenleg ezt megoldani. Legyen az az ember 18 vagy 100 év fölött, vagy akár fogyatékkal élő, vagy éppen hátrányos helyzetben lévő településen élő. Fontosnak tartjuk a testmozgást. Elsősorban az a célunk, hogy sikeresen megszólítsuk az embereket, és ezáltal az egészséges életmód, a táplálkozás és az életfelfogás picit javuljon.

Hétezer fő indikátorunk van, ami soknak tűnik, de három év alatt nem lesz az. Az öt járásban – Sárospatak, Sátoraljaújhely, Cigánd, Szécsény, és Heves – mindent meg fogunk valósítani. Kiemelt sportágként kezeljük a labdarúgást, tollaslabdát, és természetesen az asztaliteniszt. Ezen kívül 11 sportág jön még szóba, amelyeket vagy havi rendszerességgel fogunk megvalósítani, vagy éves szinten háromszor-négyszer a szokásos, úgymond nagy rendezvényeinken. A fogyatékkal élők, és a kisebbségek is nagyon fontosak ebben a pályázatban. Megpróbálunk számukra újat mutatni, és olyan sportágakat bemutatni a Sárospataki Mozgássérült Egyesülettel közösen, amelyeket eddig még nem ismertek.

Fontos a célunk teljesítése, de ha a megvalósítás időszakában már 10 embernek el tudjuk juttatni a fejébe, a mozgásába, a cselekedetébe, az életmódjába, hogy egy picit szebb is lehet ez a nagybetűs, és talán a testmozgással, egy beszélgetéssel, egy jó tanáccsal tudunk segíteni, betegségeket tudunk feltárni, életmód, illetve szemléletváltást tudunk biztosítani, akkor már elégedettek leszünk.” – mondta Belicza János.

A konferencia további részében a projektben résztvevők ismertették a megvalósításra váró feladatokat és célokat.

Az „Egységben egészségben” prevenciós célú szabadidősport programok megvalósítása az Észak-magyarországi régió 5 kistérségében című projekt 2021. január végén zárul majd.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 -------------------------------------------------------- 

 

MEGHÍVÓ

„Egységben egészségben”

 prevenciós célú szabadidősport programok megvalósítása az Észak-magyarországi régió 5 kistérségében

EFOP 1.8.6-17

Nyilvános Projektnyitó rendezvény

Ezúton tisztelettel meghívjuk 2018. március 23–án 10:00 órakor kezdődő, EFOP-1.8.6-17-2017-00002 azonosító számú, „Egységben egészségben” – prevenciós célú szabadidősport programok megvalósítása az Észak-magyarországi régió 5 kistérségében című projektünk Projektnyitó rendezvényére.

A Sárospataki Utánpótlásnevelő Sportiskola Egyesület és a Sportos és Egészséges Zemplénért Egyesület projektnyitó konferenciájának célja, hogy az egészség, sport és integráció témakörében áttekintse az észak-magyarországi felnőtt lakosság jellemzőit, bemutassa azokat a kezdeményezéseket, jó gyakorlatokat, és saját rendszerű fejlesztéseit, amelyek az általános egészségi állapot javulásához hozzájárulhatnak. Az egészség-betegség fogalompár társítása és ennek élettani hatásainak vizsgálata mellett megvizsgáljuk az egészség egyéb dimenzióit is. Az egészség alapvető kérdés az aktív élet, az aktív munkavállalás tekintetében is. Egészséges ember lesz terhelhető, foglalkoztatható, amely az egyének mindennapi élete mellett társadalmi közös ügy is. Az integráció kérdésköre szintén több oldalról közelíthető: a sportközösségek integráló ereje evidenciának hat, hiszen baráti körök, kisebb társaságok formális és informális csoportjait alakítja ki. A sport integrációs szerepe azonban megközelíthető társadalmi szinten is. A hátrányos helyzetű csoportok bevonásával a teljesítmény, legyen az csapat vagy egyéni, azonos megítélés alá sorolja akár roma, fogyatékkal élő vagy egyéb hátránnyal rendelkező honfitársainkat is. E célt szolgálják az EFOP-1.8.6-17, a SUSI és a SEZE szervezeti keretei között megvalósításra kerülő programok.

A szakmai konferencia a megvalósításra szánt  programok céljait és a sportszakmai, tartalmi fejlesztéseket foglalja össze. A projekt megvalósítási ideje 36 hónap (2018.02.01.-2021.01.31.), a támogatás összege 249,99 millió Ft.

Projektnyitó rendezvényünkre a 3950 Sárospatak, Eötvös út 7. szám alatt található Eszterházy Károly Egyetem Comenius Campus dísztermében kerül sor. Részvételi szándékáról kérjük szíves visszajelzését 2018. március 21-ig a susi.palyazat@gmail.com e-mail címre.

PROGRAM:

10.00-

10.05

dr. Kelemen Judit

EKE CC főigazgató asszony - Köszöntő

10.05-10.15

dr. Hörcsik Richárd országgyűlési képviselő

A konferencia résztvevőinek köszöntése

10.15- 10.20

Aros János

Sárospatak város polgármestere - Köszöntő

10.20-10.30

Sárfalvi Péter

Nemzeti utánpótlás-nevelésért és sportkapcsolatokért felelős helyettes államtitkár

Az egészségfejlesztés társadalmi vetülete

10.30-10.40

dr. Liptai Kálmán

EKE Rektora

Az EKE szerepe az egészségfejlesztő szakemberek képzésben

10.40-10.45

Czene Attila köszöntő üzenete

Magyar Szabadidősport Szövetség elnöke

Civil szervezetek együttműködése az EFOP 1.8.6-17 projekt megvalósítása során

10.45-11.00

Belicza János

SUSI elnöke

Az „Egységben egészségben” EFOP 1.8.6-17 program bemutatása

11.00-11.15

 

 

dr. Hegedüs Csaba

Sportos és Egészséges Zemplénért Egyesület elnöke

„100” Magyar Olimpiai bajnok

A SEZE konzorciumi partnertevékenységének bemutatása

11.15-11.30

Jurkó Kamilla

Mozgáskorlátozottak Sárospataki és Zemplén Térségi Egyesülete vezetője

Fogyatékkal élők sportolási lehetőségei a térségben

 

11:30 – 12:00 – kávé szünet

 

12.00- 12.15

Kiss Dávid

Máltai Szeretetszolgálat

Önkéntesség szerepe a felnőtt lakosság aktivizálásában a szabadidősport által

12.15-12.30

Lökkös Attila

A szabadidősport, mint a társadalmi egyenlőtlenségek korrekciójának eszköze

12.30-12.45

Vajóczki Andrea

Az egészségfejlesztéssel kapcsolatos projektek, rendezvények az elmúlt időszakban

12.45-13.00

Lívják Emília

Egészségfejlesztés, Rekreáció, Egészségtudatos magatartás  

Fogadás

 

 

 

Megjelent: 1375 alkalommal Utoljára frissítve: szerda, 09 március 2022 11:56